Neděle, 26 března, 2023
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin
HomeRady a Návody10+1 faktů o pizze, které nejspíš neznáte

10+1 faktů o pizze, které nejspíš neznáte

Hledáte zajímavá fakta o pizze? Poté jste zde správně a čtěte dále. Dozvíte se několik zajímavých faktů o milované pizze, které nejspíš neznáte. A některé jsou opravdu překvapivé.

 1. Už Etruskové si užívali pizzu

Zdá se, že Etruskové – kteří žili v dnešním Toskánsku před naším letopočtem, byli prvními lidmi v Evropě, kteří si pochutnávali na pečených plackách podobných pizze. Ale nezapomínejme, že ti, kdo vynalezli pečení, byli Egypťané!

 1. Slovo pizza je přes 1000 let staré!

Jedním z nejzajímavějších faktů o pizze v Itálii je psané slovo pizza! První písemné potvrzení slova pizza pochází z roku 997 našeho letopočtu. Pochází z latinského pinsa, což znamená „vyrovnat“ a pravděpodobně odkazuje na samotný tvar pizzy .

Tip: Vpizza Brno Caruso si můžete vychutnat pizzu s tenkou kůrkou a kvalitními surovinami. Ať už hledáte pohodlné jídlo nebo rychlé jídlo, naši pizzu si určitě zamilujete.

 1. Nejstarší pizzou je Mariana

Mezi rajčatovými pizzami je Marinara ze všech nejstarší, protože byla vytvořena v roce 1734. Jednoduchá a zdravá byla doplněna – a dodnes je – s rajčatovou omáčkou, česnekem, oreganem a extra panenským olivovým olejem . A říkalo se jí „marinara“, protože byla oblíbená mezi rybáři.

 1. První pizza byla v Neapoli

Nejstarší pizzerie na světě byla otevřena v roce 1738 v Neapoli a stále funguje. Pizzeria Port’Alba začínala jako stánek pro obchodníky, ale pak se v roce 1830 proměnila v plnohodnotnou pizzerii.

 1. První pizzerie v USA je stále otevřená

První pizzerie v USA byla otevřena v roce 1905 v New Yorku. Pouhých 16 let po vynálezu pizzy Margherita si italský přistěhovalec Gennaro Lombardi otevřel vlastní pizzerii Lombardi’s a ta se okamžitě stala hitem. Lombardi’s má otevřeno dodnes.

 1. Každá země má vlastní pizzu

Itálie je možná její vlast, ale pizza je oblíbená po celém světě, takže není tak překvapivé, že každá země jí dává zvláštní šmrnc. Hrášek je běžnou přílohou v Brazílii, vejce ve Francii a Číňané milují krusty na pizzu připravované z minipárků.

 1. Havajská pizza byla vynalezena Řekem

Málokdo ví, že nevznikla v USA, ale v Kanadě, kde ji v roce 1962 vymyslel Řek Sam Panopoulos a zařadil ji do nabídky své pizzerie .

Tip: Pokud jste po přečtení těchto řádků dostali chuť na kvalitní a autentickou italskou kuchyni, využijte možnosti rozvozu pizzy Olomouc, případněrozvozu pizzy Brno. Vše připraveno s láskou, dle originálních receptur a rozeným Italem.

 1. Jedna pizza byla doručena do vesmíru

Pizza byla doručena ve vesmíru! Ne ve filmu, ale v reálném životě. Psal se rok 2001, když Pizza Hut doručil salámovou pizzu na Mezinárodní vesmírnou stanici.

 1. Nejvíce pizzy sní v USA!

Američané jsou se svými 23 librami na hlavu každý rok největšími milovníky pizzy na světě. Jejich oblíbená? Pepperoni, samozřejmě!

 1. Většina lidí preferuje tenkou pizzu

Podle průzkumů více než 70% lidí miluje tenkou pizzu! A čím tenčí, tím lepší!

 1. Pizzou můžete hubnout!

Můžete zhubnout tím, že budete jíst pizzu? Existuje nízkokalorická dieta, kdy můžete jíst pizzu jednou denně. Ale zapomeňte na feferonky a dvojitý sýr, mluvíme o tenké krustě, jen rajčata a zelenina, možná posypání mozzarellou…a je to.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články