Pátek, 26 dubna, 2024
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin
HomeRady a NávodyPrvní návštěva dítěte u zubaře – kdy je ten správný čas?

První návštěva dítěte u zubaře – kdy je ten správný čas?

Do ambulance dětských zubařů zavítají rodiče s malými dětmi obvykle až ve chvíli, kdy musí řešit akutní problém. Zubař se tak v bolestivých chvílích stává pro děti strašákem. Dětská stomatoložka MDDr. Veronika Hlaváčová hovoří o tom, proč dětem vznikají kazy už na mléčných zubech, a proč je první návštěva zubaře potřebná ještě před dovršením prvních narozenin.

První návštěva zubní ambulance se s dítětem doporučuje již při prvním proříznutí zoubků a následně je třeba ji absolvovat dvakrát ročně.
Názor, že péče o mléčné zoubky není nutná, protože časem stejně vypadnou, je více než mylný. První mléčné zoubky se začínají prořezávat kolem šestého měsíce, u některých dětí dokonce i dříve, a výměna prvních zoubků za trvalé přichází na řadu přibližně až po šesti letech. „Pokud se preventivní prohlídky odkládají, může se stát, že dítě přijde poprvé do ambulance s akutním stavem, bolestí nebo otokem a zbytečně vzniká u dětí strach z ošetření u zubního lékaře. Proto se snažíme budovat vztah s dítětem už od útlého věku, abychom vychovali generaci dětí bez zubních kazů a beze strachu před zubními lékaři,“ říká Veronika Hlaváčová.

Kdy je vhodná doba pro první návštěvu zubní ambulance?
Raději mnohem dříve a zábavnou formou, než pozdě as bolestí. První návštěvu ambulance doporučuji již při prvním proříznutí zoubků a následně ji absolvovat dvakrát ročně. Je ideální, aby dítě stihlo první preventivní prohlídku do svých prvních narozenin. První preventivní prohlídky jsou nesmírně důležité a mají zejména informativní a edukační charakter pro rodiče. Zubní lékař vysvětlí, jak čistit zoubky a zodpoví otázky, které mohou zajímat rodiče. Například o sledu prořezávání zoubků, o vlivu dudlíku na zuby, ukáže správnou techniku ​​čištění zubů na modelu nebo i v ústech dítěte, pokud si dítě s sebou přinese svůj zubní kartáček.

Mnoho rodičů olizuje dětem dudlík a lžičku. Je to správné?
Situace, kdy dítěti spadl dudlík a vy jste ho v dobré víře „umyli“ olízáním, nebo jste během krmení narychlo vložili do svých úst dětskou lžičku, jen aby kaše nespadla na zem, zažívají rodiče dennodenně. Dítě je sice z „našeho těsta“, tak v čem by měl být problém. Ale jeden závažný problém přímo ovlivňující stav dětských zoubků přece existuje.

Pokud má rodič v ústech neošetřené zubní kazy, tak může dojít k přenesení bakterií kazu do úst dítěte, například zmiňovaným olizováním lžičky, dudlíku nebo láhve. Zubní kaz sice není dědičný, ale touto cestou můžeme přenést bakterie kazu do úst dítěte. A existují i ​​jiná onemocnění ústní dutiny, která může rodič takto přenést. Pokud má dítě dudlík, tak bych ho doporučovala raději opláchnout a pravidelně dezinfikovat. Na trhu máme také praktické vyhovující dezinfekční roztoky, které stačí jen nastříkat na dudlík a ten můžeme dát přímo děťátku do úst.

Jak kaz vzniká a co ho nejčastěji způsobuje na mléčných zubech?
Nedostatečná ústní hygiena a špatné stravovací návyky. Bakterie, které jsou v povlaku na zubu, dokážou způsobit zubní kaz. Časem se zubní kaz šíří hlouběji do druhé vrstvy zubu, tedy zuboviny a později až do zubní dřeně, kde probíhají cévy a nervy. Základem by proto měla být důkladná ústní hygiena pod dozorem rodičů, ale důležitou roli hrají také stravovací návyky dětí, zejména pokud jde o častou konzumaci sladkého.

Pro dětské zoubky jsou nejnebezpečnější různé slazené nápoje, pokud je dítě pije často, například z láhve s dudlíkem. Z jídel jde například o lízátka, bonbóny nebo kyselé gumové bonbóny. Čím jsou sladkosti lepivější, tím jsou pro zuby nebezpečnější. Proto doporučuji pít jen čistou vodu, případně neslazený čaj. Pokud jsou děti už starší, tak jednou za čas si samozřejmě dají sladké. Třeba je naučit, aby pak vypili alespoň sklenici čisté vody a nezapomněli si zuby čistit dvakrát denně. Na druhé straně existují i ​​potraviny, které mají pozitivní vliv na zuby, například kvalitní tvrdé sýry.

Používáte ještě v moderní stomatologii kleště?
Zkažený zub v moderní stomatologii již neznamená automaticky použití trhacích kleští. Stomatologové je v současnosti berou do rukou jen ve výjimečných, již neřešitelných případech. Základním pilířem má být prevence, tedy důkladná ústní hygiena již u malých dětí a následné ošetřování zubů. U zubů, na kterých jsou zubní kazy a mají posloužit dítěti ještě dlouhou dobu a nejsou těsně před vypadnutím, samozřejmě provádíme ošetření.

Zubní kazy, které zasahují do zuboviny, neboli do druhé vrstvy zubu, lze ošetřit výplňovou terapií a v případě, že zubní kaz zasahuje příliš hluboko, jde až do zubní dřeně a dítě spolupracuje při ošetření, můžeme zhotovit výplň kořenových kanálků. Strach z bolesti lze v současnosti velmi jednoduše řešit, a to například použitím znecitlivujících prostředků

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články