Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin
HomeRady a NávodyChladné měsíce zhoršují onemocnění CHOPN

Chladné měsíce zhoršují onemocnění CHOPN

Zhoršení situace a zdravotního stavu pacientů s chronickými onemocněními způsobují v zimních měsících zejména časté infekce a viry, které mohou respirační systém chronicky nemocného pacienta ještě více narušit.

Infekce dýchacích cest jsou jedny z nejčastějších onemocnění člověka. Vyskytují se poměrně často v podzimních a zimních měsících. Původci bývají nejčastěji viry, ale mohou je způsobovat i bakterie nebo atypické mikroorganismy.

Nejčastějšími příčinami těchto onemocnění jsou rinoviry. Způsobují 30 až 50 procent všech respiračních infekcí, zvláště v podzimních měsících. Pro virózy je typické, že se šíří kapénkovou infekcí.

Plicní ambulance jsou otevřeny. Potlačte strach a zastavte tak progresi svého onemocnění
Zdrojem nákazy bývá nemocný člověk. Onemocnění se projevuje zpočátku suchým dráždivým kašlem bez vykašlávání, který se postupně mění na produktivní kašel s vykašláváním, může být přítomno škrábání v krku a bolest v krku, vodnatá rýma, ucpaný nos, celková únava, zvýšená teplota, slz. V příznivém případě lze vyléčit nachlazení do tří dnů, u oslabených jedinců do sedmi dnů. Při nesprávném způsobu léčby a přidružení bakteriální infekce může být období rekonvalescence mnohem déle.

Častou komplikací zimních měsíců je také chřipka. Chřipka je těžká akutní infekční choroba respiračního traktu vyskytující se většinou v epidemiích. Zdrojem infekce je infikovaný člověk, zřídka i zvířata, z nich zejména ptáci.

Virus se šíří kašláním a kýcháním. Po krátké inkubaci trvající 18 až 72 hodin se dostaví zimnice, bolesti hlavy, svalů, hrdla a extrémní únava doprovázená suchým kašlem. Pokud nenastanou komplikace, klinické projevy ve většině případů odezní do jednoho týdne. Vyskytují se však i úmrtí zapříčiněná primární infekcí chřipkovým virem, jsou ale vzácná.

Kam zmizeli pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí?
Nejčastějšími komplikacemi jsou, zejména u starších lidí, astmatiků, diabetiků, pacientů s chronickými onemocněními srdce, těhotných žen a malých dětí, záněty průdušek, plic, středního ucha, vedlejších nosních dutin, mozkových obalů a srdečního svalu.

V době chřipkových epidemií dochází ke značnému přírůstku onemocnění, jakým je například i zápal plic. Zápal plic je akutní nebo chronický zápal plicní tkáně. Na tomto místě stojí v popředí primární infekční pneumonie, které jsou většinou bakteriální nebo virální, neboť právě tyto představují nejčastější příčinu zápalů plic.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články