Neděle, 26 března, 2023
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin
HomeRady a NávodyNa vodu bez rizika

Na vodu bez rizika

Těšíte se, jak si v létě užijete další vodácké dobrodružství? Ale těžkou hlavu máte z toho, že vlastně nevíte, co sebou, jak zabezpečit na vodě děti a kolik a jakého si vzít jídla? Balení na vodu je specifické. Na rozdíl od balení do hotelu, je potřeba hodně přemýšlet a předvídat dopředu. Kromě pohodlí je přitom potřeba myslet také na bezpečnost.

Co sebou na vodu?

Pokud plánujete pádlovat s dětmi, je nutné, aby každá osoba měla vlastní záchrannou vestu. To je ostatně dobré, i pokud jedete bez dětí. V případě chladného počasí je také dobré mít s sebou náhradní funkční oblečení, které vám poskytne další izolační vrstvu. Ideální je lehká větrovka nebo pláštěnka. Měli byste také myslet na to, abyste si s sebou vzali baterky, repelent proti hmyzu, lékárničku a opalovací krém. Mezi nejčastější nemilé vzpomínky, které si z vody přivážíme, totiž patří komáří štípance a spálená kůže. U dětí pak nikdy nevíte, co si kde udělají. Pokud vyrážíte s dětmi, zajímejte se také o klasifikaci vodácké obtížnosti řeky a vybírejte takové, které zvládnou i vaši nejmenší.

Jídlo na vodu

Důležité je také jídlo. Mělo by být snadno připravitelné, lehké a výživné. Ovoce, energetické tyčinky a sendviče jsou vždy dobrou volbou. Vhodné je také vzít si potraviny, které nevyžadují chlazení ani speciální přípravu. Na lodi pak můžete zobat oříšky, sušené ovoce a povoluje se i kousek čokolády. Ta rychle dodá energii.

Bezpečnost na prvním místě

Řeky v ČR většinou nepatří mezi ty nejdivočejší na světě. Přesto však mohou nepřipraveného vodáka překvapit. Rozhodně si proto sebou vezměte také bezpečností výbavu. Tou je házecí pytlík nebo píšťalka, mobil uzavřete do vodotěsného obalu. Pokud nejste zkušený vodák, je nejlepší jet s někým, kdo řeku zná, a může vás naučit bezpečnostním technikám. Mějte také na paměti, že řeky mohou být nepředvídatelné v závislosti na ročním období nebo roční době. Vysoký stav vody usnadňuje plavbu, ale nízký odhaluje skryté nebezpečí. Proto před splutím jezu zkontrolujte oblast ze břehu a v případě pochybností přeneste loď. Především pamatujte, že pokud jde o záchranu jiné osoby v nebezpečí, vždy myslete nejprve na svou vlastní bezpečnost. Ještě předtím, než vyplujete, si zjistěte aktuální stav vody v řece. Najdete ho na webových stránkách půjčoven, ale například v půjčovně lodí na Lužnici vám ho sdělí i telefonicky. Při té příležitosti si můžete zjistit i ceník půjčovny lodí na Lužnici.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články