Sobota, 7 prosince, 2024
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin
HomeRady a NávodyRoztroušená skleróza: Nemoc se objeví bez varování a bez typických příznaků

Roztroušená skleróza: Nemoc se objeví bez varování a bez typických příznaků

Zhoršené vidění, slabost, únava, ztráta kontroly nad některými částmi těla. To jsou jen některé z řady příznaků, kterými se může jedno z nejčastějších onemocnění centrálního nervového systému projevovat.

Přichází bez varování, jeho první projevy se objeví a někdy i na delší dobu zmizí. Jednou je to jeden příznak, jindy jiný. Důležitá je při něm včasná diagnostika a nasazení léčby.

Roztroušená skleróza postihuje třikrát častěji ženy než muže. Nejčastěji se projevuje mezi 20. až 40. rokem života, tedy v nejproduktivnějším věku. Na Slovensku je diagnostikováno téměř 20 tisíc pacientů, u mnohých však onemocnění není odhaleno. Přesný důvod propuknutí nemoci není znám, ale odborníci předpokládají, že 30% tvoří genetická predispozice, zbytek vnější faktory.

„Skleróza multiplex se projevuje v začátcích velmi nenápadně, což vede k bagatelizování příznaků. Jsou však typické příznaky, které by neměly být ignorovány, a jejich původ by se měl intenzivně řešit. Například rapidní zhoršení vidění, brnění, oslabení končetin, ztráta rovnováhy či potíže s močením. Pokud podobné příznaky člověk zpozoruje, měl by navštívit svého neurologa,“ konstatoval profesor Ľubomír Lisý z Neurologické kliniky UNB Ružinov.

„Začalo se to trnutím ruky. Po několika dnech jsem se cítil docela dobře. Pak se brnění opakovalo. Šel jsem k lékaři, ten mi dal doporučení k neurologovi. Odtud jsem putoval na různá vyšetření, ne však na magnetickou rezonanci. Nakonec neurolog konstatoval, že je to Menierova nemoc.Předepsal mi léky, chvíli mi bylo dobře, později se brnění objevilo opět.K němu se přidalo i dvojité vidění a nepřekonatelná únava.To bylo před dvěma lety.Opakované návštěvy lékařů nikam nevedly, cítil jsem se jako hypochondr, “ říká 29letý Tomáš o prvních příznacích onemocnění.

„Jednou jsem se cítil lépe, jindy horší. V práci jsem toho měl hodně, únavu, poruchy spánku, ale také dvojité vidění jsem připisoval propracovanosti a stresu. Je pravda, že se mi k lékařům po předchozích zkušenostech moc jít nechtělo,“ vypráví.

„V červnu minulého roku mi zemřel dědeček, jeho smrt na mě velmi dolehla. A zhoršil se i můj zdravotní stav. K dvojitému vidění a brnění poloviny těla se přidaly i nekoordinované pohyby. Pro lékaře, k němuž jsem zašel, ani toto nebyl dostatečný důvod, aby mě poslal na další vyšetření. Začal jsem shánět informace na internetu a nakontaktoval jsem se na neurologa v Nových Zámcích. A začal se rychlý kolotoč vyšetření – magnetická rezonance i odebrání likvoru. A po krátké době jsem vyslechl diagnózu: roztroušená skleróza. Přiznám se, v tom momentě mi odlehlo. Zní to podivně, ale je to tak. Vím, že mám vážné onemocnění, ale když bylo jasné, že nemám například mozkový nádor, skutečně jsem byl šťastný,“ říká Tomáš.

V nemocnici pobyl několik dní, cítí se dobře, pracuje. Nyní čeká na léčbu. Měl štěstí, zdravotní pojišťovna mu schválila tu nejmodernější.

Podle profesora Lisého je důležité zvýšit míru povědomí o nemoci i mezi lékaři, aby se diagnostika zbytečně neoddalovala. „Tak jako i při mnoha jiných onemocněních, i zde platí, že čím dříve se pacient začne léčit, tím má větší naději, že se průběh onemocnění podaří zvládnout.

Opožděné nasazení léčby zvyšuje riziko trvalého handicapu pro pacienta na celý život,“ dodal profesor Lisý.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články