Odborníci z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiologie a potravinových zdrojů Slovenské zemědělské univerzity (SPU) v Nitře zkoumali vliv konzumace hořkých meruňkových semen na fyziologický stav lidí.
V rámci výzkumu se zaměřili zejména na sledování vlivu pravidelné konzumace hořkých meruňkových semen na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, informovala mluvčí SPU Renáta Chosraviová.
Výsledky výzkumu potvrdily, že denní konzumace šesti až deseti hořkých meruňkových semen, v závislosti na hmotnosti konzumenta, během šesti až 12 týdnů způsobila průkazné snížení hladiny celkového i LDL cholesterolu ve skupině zdravých dobrovolníků, jakož i u lidí se zvýšenou hladinou celkového cholesterolu. Průkazně se u nich snížily i aterogenní subfrakce LDL cholesterolu, informovala o výsledcích výzkumu Jana Kopčeková, odborná asistentka ústavu.
Ukrajinci hledají na googlu návod, jak vyrobit Molotovův koktejl
Meruňková semena jsou velmi bohatá na bílkoviny, tuky, vlákninu a dodávají tělu řadu minerálních látek, zejména draslík a hořčík. Jednou z hlavních bioaktivních složek meruňkových semen je kyanogenní glykosid amygdalin, který podle některých zjištění dokáže zamezit vzniku a šíření onkologických onemocnění. „Jeho využití v terapii onkologických onemocnění je již od 50. let minulého století kontroverzně diskutováno. Této problematice jsme se však na našem pracovišti nemohli věnovat, protože výzkum na onkologických pacientech nebyl schválen etickou komisí,“ konstatovala Kopčeková.
Hořká meruňková semena, která jsou v současnosti již běžně dostupná v obchodech se zdravou výživou, se doporučují jako součást běžné denní stravy pro zvýšení nutriční hodnoty. Jejich doporučené dávkování se značně liší, protože závisí na různém množství amygdalinu. „Obecně se jako preventivní dávka obvykle doporučuje konzumace dvou až deseti semen. Doporučené množství pro denní konzumaci by mělo být uváděno na obalu výrobcem v závislosti na obsahu amygdalinu a hmotnosti semen. Meruňková semena musí být přírodně sušená a nepražená, vysoké teploty ničí část výživných látek,“ řekla Kopčeková.
„meruňková semena mají, stejně jako ostatní ořechy, potenciál pro alergické reakce. Když se projeví alergie, je třeba dávkování snížit nebo úplně vyřadit,“ uzavírá odbornice.